Wiele gospodarstw domowych rezygnuje z użytkowania wody kranowej do celów spożywczych. W licznych przypadkach wynika to ze stale krążących przekonań i mitów, z drugiej strony użytkownikom nie odpowiada smak i zapach. To w dużej mierze jest kwestia bardzo indywidualną, jednak w wodzie mogą znajdować się składniki, po usunięciu których właściwości organoleptyczne wracają do normy – woda odzyskuje neutralny smak, zapach i barwę.
Pomysłem na przywrócenie wodzie korzystnych właściwości, odpowiadających potrzebom konsumentów są filtry kuchenne służące uzdatnianiu wody. Surowa woda przepływa przez kolejne wkłady filtracyjne wykonane z różnych materiałów, gdzie jest oczyszczana z substancji, które pogarszają jej jakość.
Jednym z najpopularniejszych filtrów kuchennych jest system odwróconej osmozy. To jeden z najdokładniejszych obecnie znanych systemów uzdatniania wody. Nieco mniej dokładne są systemy ultrafiltracji, jednak do wody średnio lub mało zanieczyszczonej, w której wystarczy jedynie doszlifować właściwości wody, wystarczające.
Dobrym przykładem systemu ultrafiltracji jest ostatnia premiera polskiej marki Ecoperla – dwa niewielkie lecz bardzo wydajne filtry kuchenne Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3.
Kiedy Ecoperla Profine POU będzie dobrym rozwiązaniem?
Można zrezygnować z kupowania ciężkich zgrzewek plastikowych butelek i postawić na bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. W wielu domach wystarczający będzie właśnie taki niepozorny filtr wody jak Ecoperla Profine POU, by cieszyć się świeżą wodą z kranu w każdych ilościach do celów spożywczych. Ponadto, to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić jakość wody pitnej, jednak nie dysponują zbyt wygórowanym budżetem bądź kuchnią, w której bez problemu zmieści się filtr ze zbiornikiem magazynującym. Ecoperla Profine POU to niewielki, mieszący się nawet w małych kuchniach filtr!
Czym jednak różnią się obydwa modele z serii Ecoperla Profine POU?
Ecoperla Profine POU 3 to trzyetapowy filtr dla użytkowników wody wodociągowej, która wymaga poprawy swojego smaku bądź zapachu. To idealna alternatywa dla systemów odwróconej osmozy, a także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pić wodę o odpowiednich właściwościach organoleptycznych, jednak równolegle chcą, aby w wodzie zostały zachowane naturalnie występujące minerały.
Natomiast Ecoperla Profine POU 2 to dwuetapowy filtr, dedykowany właścicielom zmiękczaczy wody bądź posiadaczom wszelkich stacji uzdatniania. Ten model pozbawiony jest etapu filtracji wstępnej, która zazwyczaj jest wymagana przed lub za stacją uzdatniania wody na cały dom.
Najważniejsze zalety ultrafiltracji
Istnieje kilka cech charakterystycznych dla systemów ultrafiltracji, które dają im przewagę i mogą przechylić szalę o decyzji zakupowej na swoją stronę. Użytkownicy doceniają te filtry kuchenne za to, że:
- Uzdatniają wodę na bieżąco – nie mają żadnego zbiornika na magazynowanie wody, są więc niezwykle higieniczne
- Nie produkują odrzutu do kanalizacji – cała woda podlega filtracji, dzięki czemu można zaoszczędzić na zużyciu wody. Ta cecha sprawia, że ultrafiltracja jest procesem bardzo ekologicznym
- Pozostawia w wodzie naturalnie występujące minerały – membrana ultrafiltracyjna przepuszcza przez swoją powierzchnię cząstki mniejsze niż 0,1 mikrona, a więc również jony magnezowe, sodowe, wapniowe, etc.
Ecoperla Profine POU – niezwykła ultrafiltracja
Nowy produkt polskiej marki Ecoperla nie jest zwykłym, standardowym systemem ultrafiltracji. Marka Ecoperla w kooperacji z Profine zadbała o jej wyjątkowość i o wiele większą wydajność. Produkowana na terenie Europy Ecoperla Profine POU ma rozwiązania, jakich jeszcze nigdzie nie widzieliście.
Oto kilka przykładów potwierdzających tę tezę.
Specjalnie zaprojektowane wkłady filtracyjne
Wszystkie wkłady filtracyjne zastosowane w obydwu modelach Ecoperla Profine POU praktycznie w niczym nie przypominają standardowych wkładów stosowanych w systemach ultrafiltracji.
Po pierwsze, wyróżniają się dużą powierzchnią filtracyjną, nawet 5-krotnie większą w porównaniu z innymi wkładami tego typu dostępnymi na rynku. Ich wydajność wynosi nawet do 10 000 litrów. Niesie to ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim, woda ma dłuższy kontakt ze złożem filtracyjnym. Wkłady mają więcej materiału filtracyjnego, który wolniej się zużywa! Te komponenty wystarczy wymienić jedynie raz na rok!
Po drugie, wkłady wyróżnia ogromna szczelność. W ten sposób projektanci stworzyli zabezpieczenie przed skażeniem bakteryjnym i przedostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz.
Po trzecie, wkłady dedykowane Ecoperla Profine POU są niezwykle przyjazne użytkownikowi. Ich wymiana jest prosta, szybka i bezproblemowa!
Montaż oparty o szybkozłącza
Polska marka Ecoperla zachęca nabywców Ecoperla Profine POU do samodzielnego montażu tego niewielkiego filtra wody. Postarała się maksymalnie ułatwić cały proces instalacji. Przede wszystkim poprzez konstrukcję opartą o szybkozłącza. W dodatku w zestawie można znaleźć wszystkie niezbędne elementy montażowe i dobrze rozpisaną instrukcję obsługi.
Wylewka dedykowana Ecoperla Profine POU
Wraz z filtrami Ecoperla Profine POU w zestawie dostaniemy również dedykowaną wylewkę, która ma służyć do poboru oczyszczonej wody. Jest bardzo nowoczesna, prosta w formie. Projektanci nadali jej kształt i zastosowali materiały, które wpasują się w design każdej kuchni.
Dużą zaletą jest również szybki pobór wody z kranika. Nie trzeba dużo czasu, by napełnić naczynie.
Etapy filtracji Ecoperla Profine POU
Działanie Ecoperla Profine POU 3 opiera się na trzech etapach filtracji wody:
- Wkładzie wstępnym,
- Wkładzie z prasowanego węgla aktywnego,
- Membranie ultrafiltracyjnej.
Natomiast mniejszy model z tej serii, Ecoperla Profine POU 2, opiera się na dwóch etapach filtracji:
- Wkładzie z prasowanego węgla aktywnego,
- Membranie ultrafiltracyjnej
Wkład wstępny ma na celu oczyszczenie wody z cząstek mechanicznych o wielkości powyżej 5 mikronów. To przygotowanie wody do późniejszych etapów filtracji. Celem jest również zabezpieczenie wkładu węglowego i membrany ultrafiltracyjnej przed zanieczyszczeniami, które mogłyby skrócić ich żywotność.
Węgiel aktywny redukuje z wody chlor, jego pochodne oraz całą gamę innych substancji mających wpływ na właściwości organoleptyczne. Dzięki niemu woda odzyskuje neutralny smak i zapach. Dodatkowo woda jest jeszcze doczyszczana z cząstek mechanicznych.
Ostatni etap to membrana ultrafiltracyjna, której zadaniem jest zatrzymanie wszystkich substancji, których rozmiar przekracza 0,1 mikrona. Dzięki temu z wody usuwane są niektóre metale ciężkie, bakterie oraz wirusy.
Co znajdziemy w zestawie?
Po zamówieniu filtra z serii Ecoperla Profine POU możemy się spodziewać pudełka, w którym będą znajdowały się:
- 2 lub 3 wkłady filtracyjne, w zależności od wybranego modelu z serii
- Stelaż montażowy
- Kranik
- Akcesoria montażowe (wężyk, trójnik, śruby montażowe)
- Ilustrowana instrukcja obsługi
Zamień plastikową butelkę na szklankę
Z Ecoperla Profine POU szybko można powrócić do picia wody kranowej i ograniczyć plastik w swojej codzienności do minimum, a także być w pełni zadowolonym ze smaku i zapachu wody z kranu. To o wiele bardziej ekologiczna i ekonomiczna alternatywa od wody butelkowanej. Ta nowość z pewnością znajdzie swoje miejsce w wielu domach!
U mnie co prawda instalował ten filterek miły pan z serwisu, ale patrząc jak to robił, to uważam, że mój mąż, gdyby znalazł trochę czasu, dałby radę sam to zrobić. A woda…. Bardzo dobra. Można pić prosto z kranu.