Urządzenia do uzdatniania wody niejednokrotnie i nie jednemu uratowały sytuację. Woda, niezależnie od ujęcia z którego pochodzi, może mieć pewne mankamenty, które chcemy zredukować. Samo podjęcie decyzji o zakupie stacji uzdatniania wody i jej wybór to czasem jednak za mało, bo co z tego, że je mamy, skoro nie ma warunków na podłączenie do instalacji? O czym należy pamiętać przed montażem stacji uzdatniania wody? O jakich kwestiach warto pamiętać?
Różne problemy z wodą – różne rozwiązania
W wodzie może pojawić się wiele problemów. Czasami są widoczne już na pierwszy rzut oka, jak nieodpowiednie właściwości organoleptyczne (smak, zapach, barwa). Innym razem kłopot wcale nie jest taki oczywisty, choć może okazać się groźny. Do takich problemów należy między innymi wysokie stężenie azotanów w wodzie czy mikroorganizmy.
W przypadku wody wodociągowej zazwyczaj chodzi o doszlifowanie właściwości, bo musi być zgodna z normami wytyczonymi w obowiązującym w Polsce rozporządzeniu ministra w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. Kłopotami są wysoki stopień twardości wody, który wiąże się ze sporym osadem, jaki pozostaje koło miejsc poboru wody, chlorem i jego pochodnymi.
Woda z własnego ujęcia nie jest wstępnie kontrolowana przez żadne organy, przez co może się w niej znajdować praktycznie wszystko. Najczęściej kłopot stanowi wysokie stężenie manganu oraz żelaza w wodzie, związki organiczne, azotany, siarkowodór, jon amonowy. Największym utrapieniem są mikroorganizmy, mające bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi. Ich obecność w wodzie może doprowadzić do zatrucia pokarmowego, a nawet powstawania chorób zakaźnych, które są bardzo trudne do przebycia.
Jeśli posiadasz własną studnię, najlepiej zacznij od zlecenia kompleksowej analizy wody. Takie badanie da szansę najlepiej ocenić, jakie zanieczyszczenia wystąpiły w wodzie i w jakich stężeniach. Z wynikami można udać się do specjalisty z branży uzdatniania wody, który pomoże dobrać odpowiednią metodę uzdatniania wody.
Przeczytaj więcej: https://www.zestudni.pl/blog/ile-miejsca-potrzeba-na-montaz-stacji-uzdatniania-wody/
Kiedy już wybrałeś stację uzdatniania wody
Różne problemy z jakością wody, wymagają zastosowania różnych rozwiązań. Na przykład z wysokim stopniem twardości wody najlepiej poradzi sobie centralny zmiękczacz wody, z przekroczeniami żelaza odżelaziacz i odmanganiacz, a sposobem na zbyt wysokie stężenie bakterii w wodzie może być lampa bakteriobójcza, działająca na zasadzie promieniowania ultrafioletowego.
Należy jednak brać pod uwagę, że każde z wymienionych urządzeń, a także inne sposoby uzdatniania wody mają swoje specjalne wymagania dotyczące miejsca oraz warunków na montaż. Należy koniecznie brać to pod uwagę, ponieważ w innym wypadku mogą wystąpić spore problemy z instalacją bądź ta może okazać się całkowicie niemożliwa do przeprowadzenia. Czego potrzebują stacje uzdatniania wody?
Te warunki musisz spełnić przy montażu stacji uzdatniania wody
Odpowiednia ilość miejsca
Niektóre stacje wymagają mniej miejsca, jak kompaktowe zmiękczacze wody, kompaktowe stacje wielofunkcyjne czy lampy bakteriobójcze, inne więcej (na przykład dwuczęściowe stacje uzdatniania wody). Czasami przeszkodą może być nie sam wymiar urządzenia, jednak osprzęt, który jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Na przykład klasyczne odżelaziacze i odmanganiacze wody, jak Ecoperla Sanitowe czy Ecoperla Ironitower potrzebują hydroforu ocynkowanego oraz zewnętrznego aeratora. Taka stacja zajmuje sporo miejsca i należy na nią przewidzieć przestrzeń w kotłowni. Przed lub za wieloma stacjami uzdatniania wody potrzebne są też inne filtry, jak na przykład narurowe z wkładami mechanicznymi, by doczyścić wodę. To również należy wziąć pod uwagę.
Wysokość pomieszczenia pod montaż stacji uzdatniania wody
W pomieszczeniu musi być nie tylko wystarczająco duża ilość miejsca, ale i ono samo powinno być odpowiednio wysokie. Niektóre stacje uzdatniania wody mogą mieć nawet około 190 cm wysokości. Tak jest w przypadku bardzo wydajnych butli ciśnieniowych z głowicą sterującą o dużej ilości złoża filtracyjnego. Kwestie instalacji stają się naprawdę ciężkie, jeśli wybierzemy zbyt niskie pomieszczenie pod montaż stacji uzdatniania wody.
Gniazdko elektryczne
Większość urządzeń do uzdatniania wody posiada automatyczne głowice sterujące. Dzięki nim proces pracy i regeneracji są praktycznie bezobsługowe. Aby zawór mógł jednak zadziałać, niezbędne jest zastosowanie prądu. Z tego powodu w miejscu montażu urządzenia powinno znaleźć się czynne gniazdko elektryczne.
Odpływ do kanalizacji
Proces regeneracji zazwyczaj związany jest z przepłukiwaniem złoża filtracyjnego wodą, nieważne czy w tym celu jest wykorzystywana tylko ona, czy także regenerant w postaci środka chemicznego. Po regeneracji musi zostać usunięta z urządzenia. Właśnie w tym celu niezbędny jest odpływ do kanalizacji. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku zmiękczaczy wody i stacji wielofunkcyjnych regenerowanych z udziałem soli. Takie popłuczyny nie nadają się do skierowania na ogród, ponieważ bardzo by ucierpiały na tym rośliny.
Rodzaj instalacji a stacja uzdatniania wody
Wiele osób dopytuje się o rodzaj tworzywa, z której powinna zostać wykonana instalacja hydrauliczna przy konieczności montażu stacji uzdatniania wody. Czy oczyszczona woda ma wpływ na materiały, z jakich są wykonane rury? Okazuje się, że w większości przypadków nie. Stacje uzdatniania wody, niezależnie od rodzaju, pozostają neutralne dla instalacji wykonanych z tworzyw sztucznych oraz stali. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku instalacji miedzianych.
Przy miedzi woda nie powinna być zmiękczana całkowicie. Poziom jej twardości należy utrzymywani na minimum 60 mg CaCO3/l. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że woda nie zadziała korozyjnie na miedziane elementy, a sam materiał nie zmieni smaku ani zapachu przepływającej wody. Przy takich instalacjach należy unikać stacji wielofunkcyjnych. Istnieje możliwość podłączenia zmiękczacza wody, jednak należy zakupić produkt z mieszaczem, który umożliwia dowolne ustawienie stopnia twardości. Taki posiada choćby seria kompaktowych zmiękczaczy wody polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Toro.
Czego potrzebują poszczególne stacje uzdatniania wody?
Oto spis najważniejszych warunków, jakie musimy wziąć pod uwagę przy planowaniu stacji uzdatniania wody w swoim domu.
- Kompaktowe zmiękczacze wody i stacje wielofunkcyjne – potrzebny prąd i odpływ do kanalizacji. Zajmują mało miejsca. Warto założyć przed nimi filtr mechaniczny do wstępnego oczyszczania wody
- Lampy bakteriobójcze – wystarcza im jedynie stały dopływ prądu. Wodę warto wstępnie uzdatniać pod kątem fizykochemicznym. Nie może zawierać cząstek stałych, żelaza, czy charakteryzować się wysokim stopniem twardości wody
- Odżelaziacze i odmanganiacze – klasyczne modele wymagają wstępnego napowietrzania z udziałem zewnętrznego aeratora i koniecznie hydroforu ocynkowanego. Należy na to przeznaczyć sporo miejsca. Są też modele na mniejsze przekroczenia z wbudowaną komorą sprężonego powietrza, jak Ecoperla Oxytower. Zajmują minimum miejsca, mogą pracować z hydroforem membranowym. W obu przypadkach niezbędny jest odpływ do kanalizacji
- Kolumny węglowe i filtracyjne – jeśli nie posiadają automatycznej głowicy sterującej, wystarczy przygotować jedynie miejsce na montaż samego urządzenia oraz odpływ do kanalizacji
Najlepiej zacznij jak najwcześniej
Aby uniknąć wszelkich przeszkód, najlepiej zacząć planować stację uzdatniania wody najwcześniej jak to tylko możliwe. Poleca się uwzględnianie urządzeń już w projekcie budowy lub przebudowy domu. To pozwala zaoszczędzić sporo stresu. Jeśli jednak na produkt tego typu zdecydowaliśmy się dopiero po pewnym czasie, zawsze warto skonsultować się z ekspertem. Z całą pewnością znajdzie się jakieś rozwiązanie!
Miałem właśnie taki problem. Ludzie bardzo chcieli zażegnać kłopot żelaza w wodzie. Potrzebne było miejsce też na hydrofor, a odpowiednich warunków brak. Dużo kombinowania i ostatecznie instalacja wykonana nie w warunkach idealnych, ale liczyli się z minusami zaproponowanego rozwiązania.