Wieloletnie obserwacje Zakładu Higieny Komunalnej wykazały, że jednymi z najczęściej występujących przekroczeń w wodach głębinowych są żelazo i mangan. Nie są co prawda niebezpieczne dla zdrowia, jednak potrafią poczynić wiele szkód. Na rynku właśnie pojawił się nowy sposób na walkę z tymi przekroczeniami!
Żelazo i mangan – wróg studni głębinowych
Choć wiele gospodarstw domowych korzysta już z wody wodociągowej, to nadal jest spory odsetek rodzin pobierających ją z własnych ujęć. Woda w studniach nie podlega regularnym badaniom, ani filtracji w zakładach, więc teoretycznie mogą się w niej znaleźć każde przekroczenia.
Najczęściej użytkownicy muszę męczyć się z przekroczeniami żelaza i manganu w wodzie. Czasem jest to lekkie, ledwo wyczuwalne odejście od normy, ale bywa, że stężenia różnią się od wytycznych kilkudziesięciokrotnie.
Największym problemem są właściwości organoleptyczne zażelazionej i zamanganionej wody. Często staje się niesmaczna, charakteryzuje się nieodpowiednim zapachem i barwą. W dodatku żelazo i mangan pozostawiają po sobie ciężki do usunięcia osad, który zmniejsza wydajność instalacji, pomp tłoczących wodę, a oprócz tego stanowi doskonałe środowisko do rozwoju mikroorganizmów.
Od rozwoju biofilmu już tylko krok do możliwości powstania skażenia wody przepływającej przez instalację.
Większości użytkowników zażelazionej i zamanganionej wody praktycznie nie trzeba przekonywać o konieczności podjęcia walki z przekroczeniami, ponieważ taka woda jest naprawdę uciążliwa w użytkowaniu. Dylemat stanowi zazwyczaj dobór właściwej metody odżelaziania.
Jaką metodę odżelaziania wody wybrać?
Wybór metody jest uzależniony od potrzeb użytkowników, zużycia wody, możliwości instalacji oraz warunków panujących w danym gospodarstwie. Największe znaczenie mają jednak parametry wody, dlatego przed doborem odżelaziacza i odmanganiacza tak istotne jest przeprowadzenie analizy wody.
Najczęściej i najchętniej polecaną metodą jest usuwanie żelaza i manganu z wykorzystaniem wstępnego napowietrzania wody. Dlaczego akurat ta? Przede wszystkim wymaga minimum uwagi użytkownika, takie urządzenia są niezwykle tanie w utrzymaniu.
Do regeneracji nie używa się żadnych środków chemicznych, więc jest bezpiecznie i ekologicznie.
Jeśli potrzebne są duże ilości uzdatnionej wody, bądź są bardzo wysokie przekroczenia norm żelaza i manganu, najczęściej polecana jest instalacja zwężki napowietrzającej, hydroforu ocynkowanego i odżelaziacza-odmanganiacza ze specjalnym złożem zatrzymującym zanieczyszczenia.
Czasami zdarzają się jednak sytuacje, gdzie nie ma miejsca na wykonanie tak złożonego układu, zajmującego sporą przestrzeń. Często też zdarza się, że w gospodarstwie już jest hydrofor membranowy i jego użytkownicy ani myślą o jego wymianie. W tym przypadku przeprowadzenie wstępnego napowietrzania jest niemożliwe, więc standardowe urządzenie do odżelaziania i domanganiania nie będzie działało.
W takich sytuacjach, o ile tylko pozwalają na to parametry oraz pH wody, można zastosować odżelaziacz i odmanganiacz typu Ecoperla Oxytower. To niezwykłe urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca, nie wymaga przeróbek w instalacji i co najważniejsze – w gospodarstwie może być hydrofor przeponowy!
Czym się różni Ecoperla Oxytower od standardowych odżelaziaczy?
Standardowe odżelaziacze i odmanganiacze, takie jak Ecoperla Ironitower czy Ecoperla Sanitower wewnątrz butli ciśnieniowej posiadają jedynie złoże, na którym zachodzi kataliza. Woda jednak musi być wcześniej wzbogacona w tlen.
Hydrofor ocynkowany i zwężka napowietrzająca zapewniają długi kontakt wody z tlenem. Dzięki temu związki żelaza i manganu szybko utleniają się do form nierozpuszczalnych, a woda jest dokładnie oczyszczana.
W przypadku Ecoperla Oxytower kluczową rolę odgrywa jego budowa. Wewnątrz butli ciśnieniowej znajduje się komora sprężonego powietrza. To właśnie wewnątrz niej zachodzi proces napowietrzania wody. Dopiero po jego zakończeniu woda wzbogacona w tlen jest podawana na złoże filtracyjne. Cały proces zachodzi więc wewnątrz jednego urządzenia.
Jak dokładnie przebiega usuwanie żelaza i manganu?
Teraz spróbujemy dokładnie wytłumaczyć cały proces odżelaziania i odmanganiania w stacji polskiej marki Ecoperla Oxytower.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, woda najpierw przechodzi przez komorę sprężonego powietrza. Już na tym etapie niektóre cząstki żelaza i manganu rozpuszczone w wodzie przekształcają się w formę nierozpuszczalną. Następnie natleniona woda trafia na 75 litrów złoża filtracyjnego.
W Ecoperla Oxytower zastosowano znane i cenione złoże Birm. Jest to katalizator, który przyspiesza reakcję tlenu z manganem i żelazem. Te zanieczyszczenia w formie nierozpuszczalnej są zatrzymywane na złożu. Dzięki temu użytkownik w rezultacie otrzymuje czystą wodę, idealną do codziennego wykorzystania w całym gospodarstwie domowym.
Z czasem na złożu zbiera się tyle cząstek stałych żelaza i manganu, że filtracja może przestać być wydajna. Aby temu zapobiec, niezbędne jest regularne przeprowadzanie regeneracji.
W Ecoperla Oxytower ten proces odbywa się automatycznie i sam uruchamia co kilka dni. Częstotliwość jest zależna od parametrów wody. To ustawienie jest dobierane indywidualnie do każdego przypadku.
Każda regeneracja to trzy cykle. Najpierw z urządzenia jest spuszczane powietrze. Wszystko w celu dokładnego przepłukania złoża. Następnie złoże jest regenerowane za pomocą przepływu przeciwprądowego. Ostatnim etapem jest ponowne wpompowanie sprężonego powietrza do komory i delikatne płukanie współprądowe.
Bardzo niskie koszty utrzymania
Ecoperla Oxytower jest urządzeniem bardzo tanim w utrzymaniu, więc kompletnie nie trzeba się obawiać o to, że może nadwyrężyć domowy budżet. Na proces regeneracji zużywana jest jedynie woda. Do tego dochodzi niewielki koszt prądu zużywanego przez głowicę sterującą.
Dodatkowo o bardzo niskie koszty utrzymania urządzenia i jego bezawaryjność dba Ecoperla Smart System. Są to indywidualne ustawienia głowicy sterującej dobierane przez specjalistów marki Ecoperla.
Doskonała jakość komponentów
W Ecoperla Oxytower wykorzystano komponenty naprawdę wysokiej jakości. Każdy element jest precyzyjnie konstruowany i wytwarzany w fabrykach na terenie USA i Europy. W tym projekcie również wzięła udział firma Clack, zapewniając bezawaryjną głowicę sterującą całym procesem uzdatniania i regeneracji.
Głowica sterująca Clack jest bardzo intuicyjna w programowaniu. Producent zadbał, by z łatwością można ją było serwisować w razie wystąpienia potrzeby. Nie we wszystkich zaworach jest to możliwe.
Na dużym, podświetlanym ekranie są wyświetlane wszystkie niezbędne informacje. Istnieje możliwość wyświetlenia historii pracy zaworu i jego diagnostyka.
Zastosowane złoże filtracyjne również jest bardzo wysokiej jakości.
10 lat gwarancji!
Eksperci polskiej marki Ecoperla dbają nie tylko o najwyższą jakość i wydajność stacji uzdatniania. 10-letnia gwarancja na stację uzdatniania Ecoperla Oxytower to zapewnienie Klientom wsparcia technicznego w razie ewentualnych problemów. Tak długa gwarancja mówi sama za siebie – urządzenie jest wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.
To warto wiedzieć
Za Ecoperla Oxytower warto założyć filtr mechaniczny. To bardzo dobre zabezpieczenie przed przenikaniem resztek wytrąconych cząstek żelaza i manganu oraz innych zanieczyszczeń mechanicznych w głąb instalacji wraz z wodą.
Odżelaziacze i odmanganiacze z komorą sprężonego powietrza nie są stworzone do pracy w każdych warunkach. Przede wszystkim są bardzo wrażliwe na pH wody. Aby żelazo i mangan faktycznie były zredukowane, ta wartość musi wynosić co najmniej 7,5. Ważne są również inne parametry. W tym wielkość stężeń żelaza, manganu i siarkowodoru.
Dobrą wiadomością jest to, że oprócz żelaza i manganu Ecoperla Oxytower na drodze napowietrzania wody usuwa z niej również delikatne przekroczenia siarkowodoru.
Uzdatnianie na medal!
Ecoperla Oxytower to dobry sposób na pozbycie się z wody aż trzech zanieczyszczeń. Z pewnością pomoże pozbyć się kłopotu z wodą w wielu gospodarstwach domowych. Ecoperla Smart System, świetna głowica sterująca i wysoka jakość pozostałych komponentów to argumenty, dla których warto wybrać akurat tą nowość.
Recent Comments