Skąd brać wodę do picia? To pytanie przewija się wielokrotnie na różnego rodzaju forach, w artykułach, a nawet w reportażach. Dziś spróbujemy na nie odpowiedzieć biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety konkretnych rozwiązań.
Jak wiadomo, woda jest nam niezbędna. To właśnie ona najlepiej nawadnia organizm, dzięki niej jesteśmy w stanie utrzymać koncentrację i dobre samopoczucie. Każdy z nas chciałby korzystać z wody wysokiej jakości, pełniej niezbędnych pierwiastków, ale przede wszystkim bezpiecznej i zdrowej. Oprócz tego dobrze by było, aby była tania, świeża i dostępna bez ograniczeń i przerw.
Jest kilka sposobów na pozyskanie wody spożywczej w domu. Niektórzy piją surową wodę z kranu, inni kupują całe zgrzewki wody butelkowanej, a jeszcze inni montują filtry do uzdatniania wody.
Dziś przyjrzymy się wszystkim tym rozwiązaniom, by odnaleźć to najbardziej optymalne i dla zdrowia, i dla kieszeni.
Woda z kranu – czy zawsze dobrej jakości?
Niektórzy uważają, że woda surowa płynąca z ich kranów jest naprawdę dobrej jakości. W niektórych przypadkach to faktycznie może być prawdą. Wodociągi dbają o jakość wody, a parametry zawsze są zgodne z rozporządzeniem ministra. Taka woda faktycznie może mieć dobre właściwości organoleptyczne. Często jednak zdarza się, że woda może być ponownie zanieczyszczana, a w związku z tym i niebezpieczna dla zdrowia, pełna chloru oraz innych substancji. Dodatkowym problemem może być wysoki stopień twardości wody, który bardzo psuje wygląd potraw oraz napojów gorących.
Zalety:
- Tani i wygodny sposób na wodę do picia
- Ekologiczny sposób na wodę spożywczą
- Wodę często stosuje się do przyrządzania dań oraz napojów gorących
Wady:
- Woda może zawierać chlor oraz inne zanieczyszczenia
- Woda nie jest zawsze bezpieczna dla zdrowia
- Woda o wysokim stopniu twardości psuje wygląd dań oraz napojów
Woda w plastikowych butelkach
Praktycznie w każdym supermarkecie można zobaczyć całe regały wypełnione wodą w plastikowych butelkach. Do wyboru jest gazowana, niegazowana, źródlana, mineralna, lecznicza. Wachlarz cenowy jest dość rozległy. Przy jej zakupie warto zwracać uwagę na etykiety. Jako ciekawostkę warto dodać, że niektóre wody butelkowane są filtrowane za pomocą systemów odwróconej osmozy. Woda w butelce zachowuje swoją świeżość po otwarciu przez dwa dni, o ile stoi w lodówce.
Zalety:
- Wodę zawsze można zabrać ze sobą w każde miejsce
- Woda dostępna w wielu wariantach i cenach do wyboru
- Możliwość doboru rodzaju wody do własnych potrzeb
Wady:
- Stosunkowo wysoka cena wody
- Plastik, który szkodzi środowisku
- Dźwiganie ciężkich zgrzewek
- Woda krótko zachowuje świeżość
- Woda musi stać w lodówce lub zacienionym miejscu, aby nie narażać jej na działanie promieni słonecznych
Filtrowana woda
Kiedy wyraźnie odczuwamy, że z surową wodą w naszym budynku jest coś nie tak, możemy zastosować filtrację wody. Do wyboru są naprawdę różne urządzenia. Od dzbanków filtracyjnych, przez systemu ultrafiltracji i nanofiltracji po zaawansowane technologicznie systemy odwróconej osmozy.
W tym zestawieniu warto skupić się zwłaszcza na filtrach podzlewozmywakowych. Są na stałe montowane w kuchni, w pobliżu zlewozmywaka. Wymiana wkładów następuje raz na 12 miesięcy, a poza tym można się bez problemów cieszyć zdrową, świeżą i bezpieczną wodą przez cały rok.
Specjalnie dobrane wkłady na każdym etapie przepływu cieczy przez urządzenie usuwają z wody inny rodzaj zanieczyszczenia. Z wody usuwane są miedzy innymi: chlor i jego pochodne, metale ciężkie, zawiesiny, piasek, rdza, bakterie i wirusy.
Przefiltrowaną wodę można bez problemu pobierać z wylewki o każdej porze. Taka woda świetnie nadaje się też do gotowania i przygotowywania potraw.
Zalety:
- Woda najwyższej jakości, doskonale oczyszczona
- Łatwy dostęp do wody pitnej o każdej porze
- Świeża woda
- Wodę można zastosować do przyrządzania dań oraz napojów gorących
- Stosunkowo niska cena wody
- Woda bezpieczna dla zdrowia i domowych sprzętów (żelazko, parowar, ekspres do kawy)
- Woda dobra do podlewania kwiatów i podawania zwierzętom
Wady:
- Niektóre filtry powodują odrzut do kanalizacji
Na jaką wodę pitną Ty się zdecydujesz?
Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Ich dobór zależy od warunków, jakie posiadamy w domu. Najważniejsze, abyśmy wybierali rozwiązania najlepiej dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Który rodzaj wody spożywczej wybierzesz dla siebie i swojej rodziny?
Fajne zestawienie zalet i wad. A propos wody w plastikowych butelkach to ostatnio rozpętała się dość duża afera z Martyną Wojciechowską i jej wypowiedzią dotyczącą wyższości opakowań plastikowych nad szkłem… Pewnie, że najlepiej byłoby pić kranówkę, ale niestety ta nie w każdym miejscu jest smaczna.
Filtr kuchenny to moim zdaniem jedyne dobre rozwiązanie w takiej kwestii. Nie chodzi nawet o pieniądze, które wydajemy na wodę, ale bardziej o ten plastik, który generujemy. Są tańsze i droższe filtry, ja akurat wybrałam odwróconą osmozę ze średniej półki cenowej i jestem bardzo zadowolona. Nalewam sobie wody do butelki wielorazowej, gdy wychodzę i zawsze mam pod ręką to 0,7 wody filtrowanej 🙂 Polecam serdecznie, mój model – https://www.ecoperla.pl/filtry-do-kuchni/rosa/
Ja też jestem zwolenniczką wody z osmozy, ale butelka z filtrem również się przydaje, chociażby na jakieś imprezy plenerowe, festiwale itd.
Właśnie się zastanawiam czy brać Ecoperlę Rosę czy Atlas Filtri OASIS Sanic. Trudna decyzja, ale chyba wygra Ecoperla. Można pobierać i wodę osmotyczną, i wodę z magnezem oraz wolnym wodorem. Trudno znaleźć taką opcję na rynku.