Kamień kotłowy to niepożądane zjawisko, które występuje zwykle na skutek termicznego rozkładu pierwiastków znajdujących się w twardej wodzie. Nieuzdatniona woda zawiera w swoim składzie substancje, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegają wytrąceniu. To właśnie one tworzą osad gromadzący się na ścianach kotła, czy też instalacji.

Do głównym związków tworzących kamień należą siarczany, węglany, czy też chlorki. Duże znaczenie odgrywają tutaj parametry wody. Oczywistym jest, że brak środków kondycjonujących wodę oraz zabezpieczających układy grzewczy, skutkuje powstawaniem osadu. Jest to zupełnie naturalne zjawisko i nie da się go uniknąć bez stosowania specjalistycznych środków.

Gdzie zgłosić się po pomoc? Przedsiębiorstwo Transhelsa specjalizuje się w usługach, mających na celu poprawę jakości wody. Firma zajmuje się nie tylko czyszczeniem instalacji, ale również fachową analizą wody, a także doborem właściwych preparatów chemicznych. Z tym zadaniem z pewnością nie poradzi sobie osoba bez doświadczenia.

Kiedy kamień kotłowy jest szkodliwy?

Warto mieć świadomość, że kamień kotłowy zawsze jest szkodliwy. Nie wykazuje on żadnych działań pozytywnych. Instalacja nie pozostaje obojętna na obecność osadu. W zależności od tego, jak duża ilość kamienia została zgromadzona, układ grzewczy będzie zachowywać się inaczej. Najczęściej można zaobserwować problemy z przepływem wody. Dzieje się tak w powodu tego, że przekrój rury ulega zmniejszeniu. Instalacja nie może pracować tak, jak robiła to do tej pory.

Obecność kamienia kotłowego może również spowodować lokalne przegrzania lub niedogrzania urządzenia. Jego niższa wydajność generuje straty. Dodatkowo nie można przewidzieć dnia, ani godziny, kiedy urządzenie po prostu odmówi współpracy. Awaria może nadejść niespodziewanie i wstrzymać procesy zachodzące w przedsiębiorstwie na kilkanaście godzin, a nawet dni. Dokonanie naprawy nie jest szybkie, ani tanie, więc lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji. Znacznie bardzie ekonomiczne jest stosowanie środków zabezpieczających instalację.

Kamień kotłowy – jak się go pozbyć?

Osad gromadzony jest miesiącami, a nawet latami, więc wiadomym jest, że niezbędne są tutaj specjalistyczne środki chemiczne. Warto skorzystać z wsparcia ekspertów. Firma Transhelsa posiada w swojej ofercie sprawdzone oraz skuteczne preparaty, które dobierane są z największa precyzją do stanu instalacji, a także jakości wody. Prawidłowy dobór jest podstawą tego, aby proces czyszczenia był efektywny.

Można zdecydować się wyłącznie na zakup środka, a usuwanie osadu przeprowadzić we własnych zakresie. Wszystko zależy od indywidualnych wymagań. Przedsiębiorstwo świadczy szeroki zakres usług mających na celu kondycjonowanie wody. Z pewnością jest to spora oszczędność czasu, a także pieniędzy. Specjaliści wykonują swoją pracę sprawnie. Nie ma tutaj miejsca na pomyłki, dzięki czemu instalacja w bardzo szybkim czasie może powrócić do pracy. Jest to bardzo komfortowe, szczególnie jeśli brak sprawności urządzenia wstrzymuje procesy przemysłowe lub produkcyjne.

Zdecydowany na kondycjonowanie wody w swojej firmie? Najpierw wykonaj pełną analizę wody.