Każdy zna arkusz kalkulacyjny Excel. Jest to część pakietu Microsoft Office, który jest niezbędny w każdym biurze. Na rynku jest obecny od 1987 roku. Przez te wszystkie lata, Microsoft wyprodukował wiele wersji tego pakietu. Każda z nich różniła się od poprzedniej, ale głównie idee poszczególnych programów, nie uległy zmianom.
Główne zastosowanie arkuszy Excel
Excel służy głównie do obliczeń, tworzenia tabel i wykresów. Jego obsługa jest elementem nauczania w szkołach podstawowych. Najmniej zaawansowane funkcje Excela są, więc zrozumiałe nawet dla dzieci. Co jednak z tymi bardziej skomplikowanymi? Z tworzeniem szablonów i bardzo złożonych formuł? Jak zmienić podstawy nabyte w szkole, na wydajną i profesjonalną pracę w biurze?
Opanowanie obsługi tego programu jest przecież bezcenne dla wielu ścieżek kariery. Jest on wykorzystywany bardzo powszechnie, stąd często jego znajomość wymagana jest przez pracodawców. Czasami może nawet zostać czynnikiem decydującym o przyjęciu na dane stanowisko. Dlatego, chcąc osiągnąć sukces, trzeba inwestować we własne umiejętności i własny rozwój, a potem walczyć o to, by inwestycja się zwróciła.
Konieczne poświęcenie
Odpowiedzią na zadane wcześniej pytania jest nauka! Żeby coś umieć, trzeba się po prostu tego nauczyć. To nie jest żaden sekret, ani żadne odkrycie. Ciężka praca zawsze owocuje. Tak samo jest z Excel’em. Jeżeli chcemy być specjalistami z jego obsługi, to musimy poświęcić swój czas na niezbędną naukę. Możemy wybierać spośród kilku sposobów zdobywania wiedzy. Bezsprzecznie, najlepsze będą kursy.
Można odbywać je na dwa sposoby – kursy stacjonarne lub online. Trzeba jednak pamiętać, że każde zajęcia „na żywo” to dodatkowy obowiązek. Należy zarezerwować na nie czas w dokładnie danym dniu o dokładnie danej godzinie. Trzeba pamiętać o koniecznym dojeździe, który generuje koszty i marnuje czas. Ponadto, takie kursy są bardzo kosztowne. Lepszą alternatywą będzie kurs Excel’a online. Nauka odbywa się za pośrednictwem Internetu. Można, więc uczyć się spokojnie siedząc na własnej kanapie, popijając ciepłą herbatkę. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.kupony.org/blog/kurs-excel-nie-tylko-dla-ksiegowych-lub-sprzedawcow/.
Nie lubisz przepłacać? Pomyśl o kursach online!
Kursy online są też dużo tańsze od ich stacjonarnych odpowiedników. Przykładowo – podstawowy kurs Excel’a na platformie Strefa Kursów, kosztuje jedyne 9 zł! To, przecież śmieszne pieniądze! A idzie za nimi konkretna wiedza. Udemy, również proponuje atrakcyjne rabaty. U nich – najtańsze kursy, kosztują teraz tylko 49 zł. To mniej niż obiad w restauracji.
Przyjrzyjmy się bliżej tym platformom. Udemy to firma, która powstała w 2009 roku w Kalifornii. Oferuje największy wybór kursów na świecie. Jest ich ponad 80 000! Nie ma szans, żeby nie znaleźć wśród nich czegoś skrojonego idealnie do własnych potrzeb.
Strefa Kursów to firma z Tarnowa. W ofercie ma szkolenia online, z których każdy zakończony jest wydaniem imiennego certyfikatu. Można go udostępnić w swoim portfolio lub wydrukować i dołączyć do CV.
Profesjonalny kurs, czy darmowe szkolenia?
Wiele osób rozważa korzystanie z darmowych tutoriali z obsługi Excel’a, które są dostępne na portalach typu YouTube. Nie jest to jednak dobry pomysł. Lepiej zainwestować we własny rozwój i zdecydować się na zakup komercyjnego kursu. Dlaczego?
Kursy na platformach szkoleniowych są przygotowywane przez profesjonalistów. Tworzą je ludzie, którzy zarabiają w ten sposób na życie. Jakość przygotowanych materiałów i dobre przedstawienie ich, są wizytówkami szkoleniowców. Tym bardziej, że nie są anonimowi! Podpisują się pod swoją pracą własnym nazwiskiem, dzięki temu można sprawdzić ich kompetencje. Dla odmiany – filmy na YouTube, może wrzucić każdy. Nawet, jeśli nie ma pojęcia na temat Excel’a. Często są to osoby, które mają powierzchowną wiedzę o konkretnym zagadnieniu, a dodatkowe pytania mogłyby obnażyć ich niewiedzę.
Do pytań okazji jednak nie będzie. Autorzy filmików nie mają obowiązku na nie odpowiadać. Mogą, ale nie muszą. Inaczej jest z autorami kursów. Są odpowiedzialni za swoich uczniów i za przyswojenie przez nich wiedzy. Stąd – udzielają konsultacji oraz porad. Wyjaśniają wątpliwości i dążą do tego, żeby dotrzeć do wszystkich uczestników kursu.
Porządny kurs płatny to oszczędność czasu
Tutoriale oznaczają także przedzieranie się przez różne wersje tego samego zagadnienia. Wiele filmów, nie zawiera w swojej nazwie oznaczenia, której wersji Excela dotyczy. Jeżeli posiadamy wersję z 2013 roku, to tutorial dotyczący wersji z 2003 nie będzie zbyt pomocne. Poszukiwania mogą zmarnować sporo bezcennego czasu, który można było spożytkować na coś ważniejszego. Decydując się na profesjonalny kurs Excela’a, ten problem nas nie dotyczy. Po prostu wybieramy odpowiedni rodzaj, według jego szczegółowego opisu. Platforma Strefa Kursów pomaga w wyborze, ponieważ pokazuje sugerowaną ścieżkę kariery. W ten sposób unikniemy przeglądania materiałów, które nas nie interesują, a nawet dobierzemy następne tematy do przyswojenia.
Dobrze przygotowane kursy charakteryzują się usystematyzowaniem materiału. Instruktor przeprowadza swoich uczniów od A do Z. Po kolei, krok po kroczku. Tymczasem, darmowe tutoriale często realizowane są losowo. Najpierw A, później F, a jeszcze później C. Powoduje to dużą dezorientację u odbiorców oraz bardzo utrudnia naukę. W końcu – ciężko nadążyć za zbyt szybkimi zmianami tematów i zagadnień. To koszmar, szczególnie dla osób, które zaczynają swoją przygodę z Excel’em.
Wysoka jakość merytoryczna, video oraz audio
Jeszcze ważniejsza jest jakość udostępnianych materiałów. Filmy opracowywane w warunkach domowych, zazwyczaj mają gorszą jakość niż te przygotowywane przez profesjonalistów. Ci drudzy korzystają z lepszego sprzętu oraz fachowego zaplecza. Dzięki temu oferują nagrania o lepszej jakości obrazu i dźwięku. Ma to kluczowe znaczenie, jeżeli zależy nam na dobrym odbiorze. Mamy przecież skupić się na nauce obsługi Excel’a, a nie na odczytywaniu niewyraźnych formuł z ekranu. W przypadku jakichkolwiek niedogodności w realizacji kursu na profesjonalnej platformie szkoleniowej, można je zgłosić i czekać na szybkie rozwiązanie problemu. Nie bez powodu cieszą się one tak dobrymi opiniami! Z całą pewnością zadbają o wygodę i zadowolenie klientów.
Zdaję sobie sprawę, że wiele osób wybierze darmowe materiały do nauki Excel’a. Jednak moim zdaniem to średnio opłacalna opcja. Owszem, darmowa… w teorii. Czas to pieniądz. Więcej przeczytasz tutaj.
ostatnie komentarze